Strona główna
  preparaty lecznicze

Patrzysz na wypowiedzi wyszukane dla zapytania: preparaty lecznicze

Temat: Zdania
Dla tych, którzy dostąpili zaszczytu ustnej poprawki

1. Leki z ziół wydajemy bez recepty
2. Przyjmuj antybiotyk w małych dawkach
3. W aptekach są silne narkotyki
4. Duże dawki leków przepisuje lekarz
5. Przygotuj zasypkę dla niemowląt
6. Kwasy przechowujemy w oryginalnych opakowaniach
7. Rotwory lecznicze przyjmuje się w zastrzykach
8. Świeże części roślin są lecznicze
9. Znam silne preparaty przeciw gorączce
10. Wydaj lek przeciwzapalny dla niemowlęcia
11. Trucizny przechowuje się w zamkniętych naczyniach
12. Ze świerzych części roślin przygotowujemy soki
13. W roślinach są sole mineralne
14. Przygotuj lekarstwo zgodnie z prawem sztuki
15. Do roztworu dodajemy rozcieńczony kwas
16. Rośliny zawierają sole mineralne
17. Lekarz przepisuje dawke antybiotyku
18. Dodaj do leku środek poprawiający smak
19. Proszek biały dzielimy na równe części
20. Dodaj do roztworu środek poprawiający smak
21. W roślinach leczniczych są zawarte sole mineralne.
22. chora przyjmuje mala dawke antybiotyku
23.dodaj do roztworu rozcienczony kwas
24. proszek rozpuszczamy w wodzie i dajemy dziecku
25. substancje rozcienczamy cieplym plynem
Jakby ktoś miał inne zdania to chętnie sobie poczytamy

Niniel dnia Śro 10:38, 23 Kwi 2008, w całości zmieniany 1 razTemat: powrót płodności po orgametrilu
Agfo, zwykła aspiryna może działać poronnie, a jakos nikt nie panikuje.
Pigułki hormonalne (o ubocznym działaniu antykoncepcyjnym) stosuje się leczniczo np. w przypadku torbieli jajników (często pozwala to uniknąć operacji), w przypadku PCOS (dzięki nim później kobiety z pcos mogą mieć dzieci) czy w przypadkach ciężkiej endometriozy a także w przypadku krwotocznych krwawień miesięcznych (w sposób ciągły). Lekarze podają preparaty hamujące owulację, bo te mają działanie lecznicze. Chodzi o uzyskanie cykli bezowulacyjnych. Nie podaje się minipigułki, która faktycznie może mieć działanie wczesnoporonne, a preparaty starszego typu, które takiego nie mają. I to jest zasadnicza różnica.

Temat: Co to jest ZIELARSTWO.
Tutaj dowiecie się co to jest ZIELARSTWO. Jeżeli macie jeszcze jakies pytania zadajcie je tutaj pod POSTEM.

znajdują się tu tylko niektore pojecia dotyczace zielarstwa w krotce uzupelnienie!!!

ZIELARSTWO jest to :

wiedza o wlasciwosciach leczniczych, uzytkowaniu, zbieraniu i uprawie ziol, takze znajomosc zasad konserwacji, standaryzacji i przerobu surowca na gotowe preparaty, m.in. mieszanki, nalewki, syropy, wyciagi; takze praktyczne czynnosci związane ze zbieraniem ziol i ziololecznictwem.

ziola ogolna nazwa obejmujaca jednoroczne i dwuletnie rosliny zielne, używana w odniesieniu do roslin posiadających znaczenie lecznicze. Właściwości te mogą byc uznane przez farmacje lub tylko byc przypisywane im w medycynie ludowej.

ZIOLA postac leku zlozonego z jednego lub wiecej surowcow roslinnych; przeznaczone do wykonywania naparow lub odwarow.

NAPAR plynny, swiezo sporzadzony wodny wyciag z surowca roslinnego

ODWAR wyciag wodny swiezo przygotowany z suchego surowca roslinnego, trudno dajacego siê ekstrahowac, np. z kory, korzeni, ³odyg, drewna.

ZIELNIK ogrod maga przeznaczony do uprawy ziol leczniczych i przypraw kuchennych, wydzielony z ca³ego zalozenia ogrodowego. (rosliny moga sie atakowac, i nachodzic wyjatkowymi zapachami)

UZYTKI LESNE , plody lesne dobra pozyskiwane z obszarów lesnych, m.in. drewno, zywica, runo lesne (mandagora, ziola )

LAKA (maga) teren zwarcie pokryty roznymi gat. traw i ziol (ich korzenie tworza darn), gl. uzywanych jako : leki na opatrunki itp (nie da sie przewidziec co ukrywa sie w niewinnie wygladajacych trawach:))

prof. Dolores SproutTemat: homeopatia
witam,
chciałabym podpytać Pana Doktora i Usersów o opinię i wiedzę praktyczną dot. stosowania homeopatów w leczeniu psiaków.
Ja stosuję głównie preparaty w iniekcji (nie wiem czy moge podac nazwę firmy ) . Ale interesuje mnie skuteczność preparatów w tabletkach, które stosuje się podjęzykowo. Czy rozpuszczenie ich dopiero w błonie śluzowej żołądka daje efekty lecznicze czy też ich połykanie przez psa nie ma żadnego sensu i raczej powinno się je rozcierać na wewn stronie wargi?
Temat: środki homeopatyczne
to preparaty sporządzane w takim stężeniu, że właściwie nie ma w nich substancji aktwnych i mających lecznicze działanie!
"pamięć wody" ma więc uzdrawiać...

oczywiście mają gorących zwolenników i działają skutecznie na część osób i niektóre choroby - wg tychże osób oczywiście.

jak się domyślasz ja do nich nie należę - żadna niespodzianka

zanim odezwą się homeopaci i osoby które stosowały leczenie na sobie, (w końcu może warto spróbować te - preparaty są na ogół dostępne w aptekach i nie drogie, a co ważniejsze napewno nie zaszkodzą, bo to woda i cukier), polecam z mojej strony barykady super artykuł o mechanizmach działania leków homeopatycznych:
http://www.amsoft.com.pl/bs/index.html --->Medycyna magiczna---> Homeopatia - słodkie granulki są dobre na wszystkoTemat: nasze dzieciaczki 2008

ajanna, to są puszki po 400g, Maja ma takie z Enfamilem też i nie starczają na dłużej. Ona jest tylko na tym mleku i niewielkich ilościach stałych pokarmów i jest dużą, żarłoczną dziewczynką

Teraz jej pomieszałam oba mleka, zobaczymy czy "łyknie". Martwi mnie tylko jedno, oba te mleka są lecznicze, nie wiem czy jej nie zaszkodzą...Nie piszcie, żeby zapytać w przychodni, bo tam nikt nie wie, już pytałam.
Ale: stosunkowo mało rzygała po śniadaniu, w sumie ulało jej się tylko.


a co do mieszania, to Nutramigen nie ma w sobie nic leczniczego - po prostu z mleka krowiego ma jedynie hydrolizat kazeiny, a resztę tej chemii ma skądinąd

a propos, właśnie spojrzałam na suwaczek Mai - skoro skończyła już pół roku, to tak jak już nie raz pisałam , podobno można jej odstawić te preparaty mlekozastępcze w ogóle i podawać mleka roślinne - na początek te lekkostrawne oczywiście, czyli ryżowe, migdałowe, jaglane (najlepiej domowej roboty). ja chłopcom od pół roku kupne mleko ryżowe zamiast nutramigenu wprowadziłamTemat: przeziębieniowo-grypowo - gardlo, kaszel itp itd
a wiecie, że też tak myslałam, ale nie jest takie złe, prziecież tego napoju nie musi byc dużo, ja np prawie w ogóle nie jadam czosnku i żołądek mi sie buntował - caly wieczór czułam się syta i lekkie mdłości, ale pomogło.

Zalez może jak sie to przyrzadzi, ja trę ząbek czosnku, zalewam mlekiem, rozcieram jeszcze troche, a potem przecedzam, bo nie wiem czy by mi żołądek nie siadł jakbym ten czosnek zjadła.

A czy osobno jest tak samo skuteczne to nie wiem, patrzac logicznie to tak, no ale niektóre preparaty specjalnie się łączy. Moja znajoma od 50 lat na przeziębienie stosuje ciemne piwo z piana z białka ubita - podobno rewelacyjne na gardło. Nie wiem co ma podziałac leczniczo, o wiele bardzoej przemawiaja do mnie "zdolności" lecznicze czosnku czy mleka czy miodu.Temat: Potrzebna krew!!!!
http://www.fundacjasport.pl/krwiodawstwo3.html

jeszcze jeden link i informacja skopiowana ze strony

"Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich, lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Ofiara krwi jest najdobitniejszym dowodem ludzkiej solidarności i miłości, a jej bezinteresowne oddanie przyłączeniem się do tych, którzy swojemu istnieniu pragną nadać głębszy sens. "...

..."Aby planowane zabiegi operacyjne nie były odkładane, aby mogły być stosowane coraz nowsze procedury lecznicze wymagające zabezpieczenia w krew i preparaty krwiopochodne, aby nie zabrakło krwi dla ofiar wypadków, każdy zdrowy mieszkaniec makroregionu powinien posłuchać głosu swojego sumienia i powiększyć grono honorowych krwiodawców. Krew mogą oddawać zdrowi ludzie od 18 do 65 roku życia. Kandydaci na krwiodawców każdorazowo przechodzą badania lekarskie i badania laboratoryjne. Oddawanie krwi i osocza w ilościach i okresach określonych przepisami jest absolutnie nieszkodliwe i bezpieczne."

Eugeniusz Toruń
Temat: Czy medycyna naturalna będzie nielegalna?

WITAM

http://www.informacje.far...ej-id-8911.html

"Wiele witamin zniknie z aptek 1 stycznia 2010 r.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje kryteria dopuszczania do sprzedaży suplementów diety. To rynek wart 2 mld zł rocznie.
Wiele suplementów diety, czyli m.in. witaminy, preparaty odchudzające, a także dermokosmetyki, które zawierają substancje lecznicze, 1 stycznia 2010 r. będzie musiało zniknąć z rynku."

GAZETA PRAWNA:
http://biznes.gazetaprawn...nia_2010_r.html

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRY
czyli jeszcze jest nadzieja,że inne ministerstwa, w innych krajach europejskich zdążą przygotować kryteria i takiego "pogromu " nie będzie??? ( )Temat: Samica pretnika cd
Sklep jest ogolnie bardzo zadbany, wdzocznie mialem pecha. Nie bylo sytuacji ze sprzedawca chcial mi wcisnac jak najwiecej rybek, wrecz szczegolowo mnie wypytal jakie mam akwarium, jak dlugo, ile czasu dojrzewalo, jaka mam obsade, rosliny itd... Naprawde bylem bardzo zaskoczony. Mam nadzieje ze to stres czy cos w tym rodzaju te ryby wykonczyl( tak byloby lepiej dla reszy moich rybek), nie chcial bym zeby to bylo cos zakaznego lub wogle jakas choroba. Wogle nie wiem co robic w takich przypadkach! Nie posiadam jeszcze zbiornika "szpitala" ale przy naplywie jakiejs gotowki obiecuje takowy kupic. Swoja droga jaki litraz powinno miec takie akwarium... starczy 20L? Jeszcze jedno pytanie jakie srodki lecznicze dla ryb powinno sie miec w domu pod reka? Jak istnieja jakies preparaty uniwersalne lub zapobiegawcze to prosze o podanie nazwy. Czytalem przyklejone tematy o chorobach, lecz ja potrzebuje antidotum
Temat: Lekarz homeopata- szukam


| homeopata to nie lekarz :)

Ale są lekarze, którzy leczą głównie lekami homeopatycznymi.


Preparaty homeopatyczne nie sa lekami - dlatego ze ustawodawca nie naklada
obowiazku udowodnienia skutecznosci ich dzialania - odsylam do prawa
farmaceutycznego.

Wiecej o homeopatii :
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/I/IC/hom_nad_prawem.html
http://www.sluzbazdrowia.com.pl/pdf/3556_raport-homeopatia.pdf

oraz wyjatek z ww. ustawy :
"Art. 21
7. Produkty lecznicze homeopatyczne, określone w ust. 1 i 4, nie wymagają
dowodów

skuteczności terapeutycznej."

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20011261381&ty...

Pozdrawiam

PaPi

Temat: medycyna... hm...

"Wyłudzał pieniądze od chorych na raka
Lubuscy policjanci wpadli na trop mężczyzny, który wyłudzał pieniądze od
ludzi chorych na raka. 52-letni Zygmunt B. został zatrzymany w Warszawie."

"Przestępca produkowane przez siebie w specyfiki reklamował nawet w prasie
ogólnopolskiej. Tymczasem Zygmunt B. w ogóle nie ma medycznego
wykształcenia, a preparaty, które rzekomo miały leczyć raka, to mieszanka
produktów, które każdy może kupić w sklepie. W ich skład wchodziły między
innymi kwas mlekowy, kwas chlebowy i czosnek. "

no i teraz się zastanawiam kiedy producenci "leków" homeopatycznych trafią
do więzień? bo to co sprzedawał ten "szarlatan" przynajmniej zawierało
jakieś substancje czynne z których co najmniej jedna ma sprawdzone działanie
lecznicze (czosnek).

Temat: Padma 28/Suplementacja
Wiesz Mysza, troche to mało prawdopodobne aby osobie nieznajomej wysyłać towary o wartości kilkuset złotych minimum w ciemno bez zapłaty, ale może jest wybitnym bioenergoterapeutą i twoją uczciwość czuje na dziesiątki kilometrów, więc sie nie bał że sponsoruje, i jedna jeszcze uwaga, ŻADNE PREPARATY SPRZEDAWANE W SIECIACH BEZPOŚREDNIEJ SPRZEDAŻY NIE SĄ LEKAMI! TO TYLKO DODATKI ŻYWIENIOWE! mają za zadanie uzupełnić braki w codziennym pożywieniu i tylko takie dostają oficjalne zezwolenia / choć w wielu przypadkach dokarmiając przywaracają równowagę, podwyższają bądż modulują odporność i eliminują przyzczyny chorob a więc i lecżą/
Inne jakie pokazują sie na rynku, którym przypisuje się właściwości lecznicze, nie mają zezwoleń i badań, bierze się je na własne ryzyko, ale to zdrowie każdego z nas, i każdy walczy o nie różnymi sposobami.
Ja będąc tu zrozumiałam , że nie zawsze suplementacja jest zbawienna, czasem nie. ja długo broniłam sie przed sterydami, piłam bardzo dobrą mieszankę i niestety -miała wyleczyć mnie z choróbska, a wyleczyła z czego innego- pomogły mi dopiero i dotychczas czasem zewnętrznie jeszcze- ale sterydy, teraz wiem, że w mojej chorobie eksperymenty znachorskie dały odwrotny skutek. A tak bardzo wierzyłam w ich siłe....
pozdrawiam i życze zdrowiaTemat: dziąsła po usunięciu kamienia
Zabiegi usuwania kamienia nad i poddziąsłowego likwidują siedliska bakterii które rujnują przyzębie oraz mechanicznie odciążają dziąsła i zęby. Kamień i osady powinny być usuwane, a zęby profesjonalnie czyszczone regularnie conajmniej 2 razy do roku jako zabiegi profilaktyczne. Jeśli już występują objawy dużej recesji dziąseł i nadwrażliwości (takie własnie jak odsłonięte korzenie, szyjki) to są to zabiegi lecznicze mające na celu niedopuszczenie do pogorszenia sytuacji. Niestety dziąsła nie "odrastają" ale po zabiegach na przyzębiu widać znaczną poprawę. Nauka prawidłowej techniki szczotkowania, preparaty dla pacjentów z chorobami przyzębia i dalsza dbałość o profilaktykę są gwarancją sukcesu jakim jest zatrzymanie procesu chorobowego. Powodzenia!Temat: ANRY opinia.

Rozumiem, ze Bruford tak mysli, bo reprezentuje to co musi reprezentowac. Czy ty tez jestes w tym oszalalym przemysle?
A przeciez szkodza. Praktyka tego dowiodla.
Badania wykazaly, ze analiza pierwiastkowa wlosa jest nic nie warta, a jednak metode te sie zaleca i stosuje. Dlaczego nikt przeciw temu nie protestuje. Gdzie sa ci oslawieni profesorowie, co podpisali deklaracje o szkodliwosci ZO?
Kangur


Bruford reprezentuje Bruforda.

Kto zaleca i stosuje analizę włosa?Medycyna akademicka w sojuszu z ludobójczymi koncernami???A zaśby tam.Zalecają ją ( podobnie jak Oberona,preparaty Calivity i cudowne wczasy lecznicze)za całkiem spore pieniądze ludzi nie myślący o zysku,altruistyczni,otwarci na cudze cierpienie,prawdziwi pionierzy prawzdiwej medycyny---"medycyny nienaukowo-bezwiedzowej"Temat: Czy medycyna naturalna będzie nielegalna?
WITAM

http://www.informacje.far...ej-id-8911.html

"Wiele witamin zniknie z aptek 1 stycznia 2010 r.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje kryteria dopuszczania do sprzedaży suplementów diety. To rynek wart 2 mld zł rocznie.
Wiele suplementów diety, czyli m.in. witaminy, preparaty odchudzające, a także dermokosmetyki, które zawierają substancje lecznicze, 1 stycznia 2010 r. będzie musiało zniknąć z rynku."

GAZETA PRAWNA:
http://biznes.gazetaprawn...nia_2010_r.html

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRYTemat: PETYCJA!! Referendum w sprawie medycyny naturalnej
WITAM !!!

http://www.informacje.far...ej-id-8911.html

"Wiele witamin zniknie z aptek 1 stycznia 2010 r.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje kryteria dopuszczania do sprzedaży suplementów diety. To rynek wart 2 mld zł rocznie.
Wiele suplementów diety, czyli m.in. witaminy, preparaty odchudzające, a także dermokosmetyki, które zawierają substancje lecznicze, 1 stycznia 2010 r. będzie musiało zniknąć z rynku."

GAZETA PRAWNA:
http://biznes.gazetaprawn...nia_2010_r.html

POZDRAWIAM Z ZIELONEJ GÓRYTemat: Złote, jesienne popołowinki
Nie mam za bardzo czasu sie rozpisywac i do tego szwankuje mi klawiatura wiec tylko dopisze,ze Oilatum ma cala serie-rowniez szampony do wlosow,mydla i krem.A polecam to,co przetestowalam na wlasnej dwojce-jedno mialoklopoty ze skora i wymagala roznorakiej pielegnacji,a drugie tylko rumien i kapalam krociutko w Oilatum..Sudokrem ani Oilatum to nie sa preparaty silnie lecznicze,ktore moga powodowac klopoty ze skora-wystarczy spojrzec na sklad i porownac z innymi.(specjalnie na uzytek forum obczytalam )Temat: Poparzenie laserowe
dzięki,a nie wiesz jakie może preparaty lub jakieś kremy lecznicze mogły by pomóc?? bo nie chce wydawać na kolejne nieskuteczne w aptece.Ten problem jest naprawde dla mnie wielki bo jak tu normalnie funkcjonować z taką skórą...używałam już serie do skór naczynkowych,Physiogel,Oilatum,Żele aloesowe i na poparzenia,Auridem K no i nie jest to już tak czerwone ale nadal cos jest..a najbardziej nos.Obecnie używam Alantanu i Eliciny a czy znasz może jakieś robione lub inne kremy bardziej skuteczne w regeneracji skóry? bede bardzo wdzieczna ża każdą podpowiedz..

[ Dodano: Czw Cze 14, 2007 2:14 pm ]Temat: Refundacja Concerty -"psychoterapia"
MINISTERSTWO ZDROWIA Warszawa, 12 stycznia 2009 r.
Departament
Zdrowia Publicznego
MZ-ZP-P-053-12982-3/MK/08

W nawiązaniu do Pani zapytania z dnia 4 grudnia 2008 r. Departament Zdrowia Publicznego uprzejmie informuje, że Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych podjęła uchwałę rekomendującą Ministrowi Zdrowia finansowanie ze środków publicznych produktu leczniczego Concerta w leczeniu ADHD.
Produkt leczniczy Concerta (Methylphenidati hydrochloridum) został zaliczony do grupy leków psychotropowych i może być wydawany na podstawie recepty z wtórnikiem (różowa), oznaczonej w kategorii dostępności symbolem „Rpw”.
Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi jest zaburzeniem rozwojowym mającym wiele przyczyn. Charakteryzuje się obecnością objawów braku uwagi, nadmiernej aktywności i impulsywności. Do rozpoznania wymagane jest potwierdzenie okresu ich ujawnienia, ciągłości w czasie, a także stabilności objawów. Dlatego ustalenie rozpoznania choroby i rozpoczęcie leczenia powinno należeć do specjalisty psychiatry.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, regulacje dotyczące uprawnień lekarza, określa ustawa z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857).
Na podstawie przepisów tej ustawy, lekarz, który uzyskał prawo wykonywania zawodu lekarza, może ordynować te produkty lecznicze i wyroby medyczne, które są dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązujące przepisy ustawy, nie ograniczają uprawnień lekarzy do wystawiania recept na produkty lecznicze i wyroby medyczne.
Szczegółowe warunki wystawiania recept i zapotrzebowań na preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, wzory tych dokumentów oraz warunki wydawania tych preparatów z aptek, określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2006 roku w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz. U. Nr 169, poz. 1216).
Sposób i tryb wystawiania recept lekarskich określa rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 roku w sprawie recept lekarskich (Dz. U. Nr 97, poz. 646 ze zm.), zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 45 ust. 3 wymienionej ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
Przekazując powyższe informacje, Departament Zdrowia Publicznego wyraża nadzieję,
iż okażą się one przydatne i pomocne.

Jak dla mnie to nie jest odpowiedz na zadane pytanie...
Temat: leki czy nie
Zarówno probityki jak i inne specyfiki lecznicze, znajdujące się w sprzedaży tak w aptekach jak i np.sklepach, mogą być zarejestrowane jako leki lub jako suplementy diety.
Wszystko, co jest lekiem, podlega badaniom i kontroli stosownej dla leków. Jego działanie musi być sprawdzone i udowodnione w odpowiednich badaniach: chemicznych, in vitro (dosłownie w szkle; czyli na modelach laboratoryjnych) i w badaniach klinicznych. Lek podlega ścislemu reżimowi produkcji i dystrybucji oraz ciągłemu monitorowaniu działań ubocznych i niepożądanych.
Suplement diety z definicji nie jest lekiem i nie powinien zawierać substancji leczniczych. Suplement diety powinien uzupełniać składniki, których brakuje pacjentowi w diecie. Czyli z definicji powinien to być preparat dla osób zdrowych, pomagający im to zdrowie utrzymać.
Niestety producenci chcąc uniknąć kosztownego i długotrwałego procesu rejestracji leku, rejestrują swoje preparaty jako suplementy diety.
W praktyce mamy więc sytuację taką, że jako suplementy diety jest porejestrowane wszystko, co tylko jest dopuszczone do obrotu, poza substancjami silnie działającymi. Znajdziemy tu środki spożywcze, witaminy, minerały, surowce roślinne itp. Oczywiście wszystkie te substancje są zarejestrowane, przebadane i nie są szkodliwe. Muszą więc znajdowć się na stosownych listach lub np. w farmakopeach krajów europejskich.
Rozpatrzmy to na przykładzie probiotyków. Producent może w swoim preparacie umieścić różne szczepy bakterii (byle były one dopuszczone do obrotu) w ilości i konfiguracji dowolnej i licytować się z innymi reklamą "w naszym preparacie jest 10 szczepów a nie 5 i 10 miliardów bakterii". Nikt z nich nie wykonuje kosztownych badań pozwalających określić jak te szczepy wpływają na siebie jeszcze w kapsułce i po podaniu. Czy te bakterie są wogóle zdolne do kolonizacji przewodu pokarmowego.
Suplementy diety mozna produkować po uzyskaniu pozwolenia od władz sanitarnych (GIS) i podlegają kontroli tylko przez GIS.
Ostatnio często spotykamy się, szczególnie w gazetach, z reklamą różnych "cudownych" środków, na porost włosów, potencję, bezsenność, poprawę odporności itp. Radzę zachować wobec nich duży dystans. Papier jest cierpliwy i przyjmie wiele peanów pochwalnych na temat danego specyfiku. Często jest to wyciąganie pieniędzy od schorowanych ludzi.
W żadnym wypadku nie należy przerywać leczenia zaordynowanego przez lekarza na rzecz "cudownego leku" z reklamy.
Do apteki przyszedł pacjent leczony na cukrzycę. Usłyszał o rewelacyjnym wyciągu z morwy i chciał odstawić zaordynowane leki, bo w ulotce doczytał się tylu działań nieporządanych. Oczywiście może stosować wyciąg z morwy, ale tylko jako uzupełnienie kuracji i po konsultacji z lekarzem.
Temat: A to dosc ciekawe...


Szukalem i znalezc nie moglem. Wyswietlilo mi tylko strony zawierajace
ogolniki, albo reklamy homeopatii. Moze wyniki takowych badan nie
istnieja?


Lepiej daj sobie spokoj z googlami tylko poszukaj w bazach danych z
artykulami z czasopism naukowych np
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/

Kiedys, kiedy dyskutowalismy tu o LH znalazlem tego troche. Na poczatek moze
starczy:
http://automateusz.republika.pl/paramedycyna.htm

Scisle rzecz biorac nie jest prawda ze ne ma badan wskazujacych na
skutecznosc LH, klopot jest raczej w powtarzalnosci tych badan i ich
jakosci.

BTW: mysle ze w tej calej dyskusji pomija sie pewien powazny aspekt.
Mianowicie problem LH to tak naprawde dwa, rozne problemy.
1) czy zasada "podobne lecz podobnym" jest rzeczywiscie skuteczna
2) czy preparaty o wysokich rozcienczeniach (<<1 czasteczke aktywnego srodku
na dawke) rzeczywiscie moga dzialac.

Moim zdaniem kontrowersyjny jest zwlaszcza p. 2. Trzeba pamietac ze jesli
okaze sie ze preparat o rozcienczeniu 2CH dziala to nie znaczy ze dzialaja
preparaty o rozcienczeniu 20CH. LH o niskim rozcienczeniu zawieraja czastki
substancji potencjalnie leczniczych (moga dawac np. odczyny alergiczne) a
te o wysokich rozcienczeniach nie (a scisle rzecz biorac bardzo zadko je
zawieraja). Zupelnie innym pytaniem jest: "czy substancja X ma wlasciwosci
lecznicze?" niz pytanie "czy substancja X ktorej w tym leku nie ma mimo to
jakos dziala leczniczo?".
To dwie zupelnie rozne sprawy i jesli rozpatrujemy problem skutecznosci LH
to trzeba pamietac o tym na ktore z tych pytan odpowiadamy.

Pozdrawiam
Automateusz

Temat: Newsy 2008
Nutribiomed - nowa instytucja naukowo-przemysłowa

Aneta Augustyn 2008-03-17, ostatnia aktualizacja 2008-03-17 19:25

Wrocławskie uczelnie i kilkanaście prywatnych firm z branży żywnościowej, biotechnologicznej i biomedycznej stworzyły nową instytucję naukowo-przemysłową. W Nutribiomedzie będą powstawać preparaty przeciw osteoporozie, chorobie Alzheimera i nowotworom.
Nutribiomed, czyli grupę przedsiębiorstw i uczelni, wymyślił prof. Tadeusz Trziszka z Wydziału Nauk o Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Naukowcy i przedsiębiorcy jeszcze w tym roku wypuszczą na rynek m.in. preparaty na bazie żółtek jaj wspomagające układ nerwowy, przeciwstarzeniowe wyciągi z aronii oraz z tarczycy bajkalskiej o działaniu przeciwnowotworowym.

Klaster będzie także produkował żywność o właściwościach leczniczych, w tym przetwory mleczne i mięsne wzbogacone m.in. o witaminy i cenne kwasy tłuszczowe. W Nutribiomedzie będą powstawać preparaty przeciw osteoporozie (ze skorupek jaj), na choroby neurodogeneracyjne (alzheimer, demencja) na bazie mleka, a także antybakteryjne bioopakowania do serów i mięs.

- Zbyt dużo wiedzy leży wyłącznie na uczelnianych półkach. Wartościowe wyniki żmudnych badań pozostają często niezauważone, bo ich wdrożenie jest kosztowne - mówi prof. Trziszka. - Tak być nie może, nauka musi być zorientowana na gospodarkę. Klaster to najlepsze rozwiązanie. Działając razem, mamy większą siłę niż osobno. Nie mogę zdradzać szczegółów, ale mamy mnóstwo pomysłów, do których wykorzystamy najnowsze technologie. Klaster, który ulokował się we Wrocławskim Parku Technologicznym na Muchoborze, tworzy już 20 udziałowców, m.in. producenci żywności i firmy farmaceutyczne z sześciu województw oraz cztery wrocławskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, Akademia Medyczna i Politechnika Wrocławska.

W ciągu najbliższych kilku lat klaster chce zatrudnić 2 tys. osób: lekarzy, inżynierów, informatyków.

- Stworzymy mocną pozycję Polski na światowym rynku suplementów diety i preparatów biomedycznych opartych na naturalnych surowcach. Dajemy sobie siedem lat, żeby zaistnieć na rynku globalnym - mówi prof. Trziszka.

- Nutribiomed to świetny pomysł - przyznaje prof. Maria Orłowska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. - Moda na zdrowie i coraz większa zamożność społeczeństwa sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na tzw. żywność nowej generacji, wzbogacaną o dodatkowe substancje odżywcze i lecznicze. Ten pomysł ma przed sobą gigantyczną przyszłość.

Źródło: Gazeta Wyborcza WrocławTemat: Domowe sposoby leczenia codziennych dolegliwości
Medycyna naturalna znana jest od wieków. W przypadku choroby ludzie szukali pomocy u zielarek lub znachorów. Medycyna, którą określamy mianem konwencjonalnej, powstała stosunkowo niedawno, jednak w szybkim tempie wyparła dotychczasowe metody leczenia. Ostatnio terapie naturalne znowu powracają do łask. Ich zaletą jest brak działań niepożądanych, mimo to nie zawsze mogą zastąpić leczenie konwencjonalne.
Naturalne sposoby osiągania zdrowia wspomagają medycynę konwencjonalną, są dostępne dla wszystkich i nadzwyczaj skuteczne.

Nie oznacza to jednak, że zachęcam Państwa do samodzielnej kuracji bez konsultacji z lekarzem. Gdy dolegliwości utrzymują sie dłużej należy skorzystać z pomocy lekarza.
Znajdziecie Państwo tu cały arsenał nieinwazyjnych metod leczenia bądź przeciwdziałania codziennym dolegliwościom poprzez stosowanie leków i mieszanek ziołowych, syropów, kropli, nalewek, maści, olejków eterycznych, ekstraktów kąpielowych, roślin, owoców, a także kąpieli leczniczych.
Szczególnie polecam kuracje z wykorzystaniem ziół, olejków aromatycznych, akupresury oraz innych naturalnych środków, które znaleźć można w każdej kuchni. Ponieważ przepisy pochodzą z różnych źródeł i nie miałam możliwości wypróbowania ich, nie biorę odpowiedzialności za ich skuteczność. Część z nich zapewne jest powszechnie znana i stosowana.

Ziołolecznictwo jest chyba najstarszą gałęzią medycyny naturalnej. Od wieków ludzie sporządzali z roślin lecznicze mikstury. Okazuje się, że w przypadkach niektórych dolegliwości (np. przeziębienia) działają one równie skutecznie jak preparaty chemiczne, a - co jest ich zaletą - nie wykazują działań niepożądanych. Należy jednak pamiętać o tym, że chociaż zioła najczęściej działają łagodnie, niektóre z nich w zbyt dużej dawce lub nieodpowiednio przygotowane mogą stać się truciznami.
Dlatego zawsze ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem.

Aromatyczne olejki są pomocne przy różnych dolegliwościach fizycznych oraz psychicznych. Wspomagają leczenie, poprawiają nastrój i ogólne samopoczucie.
Olejki najlepiej kupować w aptece, sklepach z naturalnymi produktami lub sklepach zielarskich. "Dobry" olejek posiada atest Państwowego Zakładu Higieny, pełną nazwę producenta.
Przed użyciem olejku, powinniśmy wykonać test alergiczny.
W tym celu kroplę olejku nakładamy na wewnętrzna stronę nadgarstka. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpi pieczenie czy zaczerwienienie skóry w tym miejscu, oznacza to , że śmiało możemy go stosować.
Temat: Pasożyty zewnętrzne najczęściej występujące u świnek
* świerzbowce
* wszy
* pchły

swierzb
Jest to najczęściej występujący pasożyt zewnętrzny świnek morskich. Jest to świerzbowiec, który pasożytuje w skórze. Wywołuje silny świąd, zmiany najczęściej umiejscowione są na bokach ciała i grzbiecie, ale mogą obejmować prawie całe ciało. Skóra jest zgrubiała, pokryta strupkami, sierść znacznie przerzedzona (często sterczą tylko pojedyncze włosy). Wstępne rozpoznanie stawią się na podstawie charakterystycznych objawów. Potwierdzeniem jest stwierdzenie świerzbowca w zeskrobinach skórnych, niestety często jest on trudny do znalezienia.

pchły
Jest to najczęściej występujący gatunek pchły kociej. Wywołuje świąd, dorosłe osobniki są łatwe do zauważenia przy dokładnym przeglądaniu sierści.

wszy
Są to pasożyty, które żywią się złuszczonym naskórkiem. Zarówno osobniki dorosłe, jak i jaja można znaleźć przyczepione do trzonów włosów. Przy inwazji wszy może występować świąd, na skórze widczne są wyłysienia i strupki, włos jest szorstki, złej jakości, często występuje łojotok.

Leczenie, Postepowanie
W leczeniu chrób skóry wywołanych pasożytami skórnymi stosuje się podobne leki jak u innych zwierząt towarzyszących. Najczęściej są to preparaty w proszkach lub plynach, można stosować wygodne w użyciu praparaty "w kropelce", czy w sprayu. W przypadku świerzba i wszawicy stosuje się iwermektynę (w formie zastrzyków lub do pyszczka). Ze skutecznych preparatów nowej generacji o przedłużonym działaniu wymienić można Frontline (pchły, wszy), czy Stronghold (pchły, wszy, świerzb). Prze wtórnych infekcjach bakteryjnych stosuje się antybiotyki. W celu szybszego powrotu skóry do zdrowia można stosować szampony lecznicze. Należy też pamiętać o dokładnej dezynfekcji klatki, a starą podściółkę najlepiej spalić.

Informacjie czesciowo zaczerpniete z : http://therios.strefa.pl/
Temat: BARF

Czosnek w MAŁYCH ilościach jest leczniczy . 2 ząbki na jakieś 2 kilo mieszanki to są małe ilości.
Dzięki czosnkowi podnosi się odporność psów, a dodatkowo jego zapach [którego jest za mało, żebyśmy my go czuli] odstrasza pchły i kleszcze [przetestowane na Birmie ]


".....Wśród właścicieli psów krąży wiele mitów o uzdrawiającym działaniu czosnku i cebuli. Powszechnie uważa się, iż oprócz naturalnego wzmacniania odporności, czosnek wpływa również pozytywnie na nerki, a jego zapach działa odstraszająco na pchły i wszy. Prawdą jest, że czosnek doprowadza u zwierząt do polidypsji, czyli zwiększenia ilości pobieranej wody, a co za tym idzie poliurii, czyli zwiększenia ilości oddawanego moczu. W efekcie doprowadza to do zwiększonej filtracji w nerkach, dzięki której nerki ulegają oczyszczeniu. Niestety teoria na temat odstraszania pasożytów zewnętrznych nie ma żadnego naukowego potwierdzenia. ....
Głównymi substancjami toksycznymi, które mogą negatywnie wpływać na psi organizm są związki fenolowe oraz dwusiarczki n – propylowe. To właśnie te substancje chemiczne powodują, że spożycie przez psa czy kota cebuli bądź czosnku może doprowadzić do zatrucia, które niekiedy może przybrać formę nawet zagrażającą życiu. Należy przy tym również wspomnieć, iż rośliny te są niebezpieczne zarówno w formie surowej jak i po ugotowaniu. .....
..Czosnek i cebula bez wątpienia mają swój udział w tradycyjnej medycynie ludzkiej. Mają one również właściwości lecznicze dla zwierząt. Każdorazowe ich stosowanie niesie jednak za sobą ryzyko, które jest dużo większe niż korzyści, jakie można dzięki nim osiągnąć. Podsumowując - powinno się unikać karmienia zwierząt cebulą i czosnkiem. Jeśli chcemy zapewnić zwierzakom należytą ochronę przed zimą, najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty mineralno – witaminowe, oraz środki wspomagające odporność u zwierząt, które dostępne są w postaci tabletek, kapsułek, past i syropów – każdy znajdzie coś odpowiedniego…

http://artykuly.animalia.pl/artykuly.php?id=601&page=1Temat: HUMANA 2000 / Fundacja im DAWIDA


Porusza pan chyba zbyt ciezkie tematy jak na taka mila liste.


Ta lista jest zwiazana z zyciem a nie rozrywka.
Jak widac na przykladzie Dawida zycie umie dokopac.
I nie jest to mile.


Z tego, co wiem, Dawid zderzyl sie na prostej drodze z duza predkoscia z
drzewem. A moze zawinila zla jakosc
drogi?


Bo oczywiscie lekarz jest poza wszystkimi podejrzeniami.


Wobec pojecia o zdrowiu
przecietnego chorego Polaka, ktory wydaje spore pieniadze na
bioenergoterapie, homeopatie, biorezonanse, papierosy, kubki zdrowotne,
badanie zyl wodnych, pimaty, akupunkture, preparaty z torfu, piramidki,
wahadelka, diety antynowotworowe, leczenie moczem, skórki z kotów,
lecznicze
zdjecia uzdrowicieli z gazet, odpromieniacze z siana, cudowny lek H14  -


Bo tylko lekarz jest madry, nie pali i nie pije.


Istnieje tez Karta Praw Pacjenta. Ale nie ma Karty Praw Lekarza,
z prawem do pracy w godnych warunkach, do leczenia chorych zgodnie ze
standardami obowiazujacymi w krajach bogatszych, niz nasz.


50 lat temu w krajach dzis bogatszych niz nasz lekarze pracowali w gorszych
warunkach niz nasze dzisiejsze. Z wielkim oddaniem dla pacjenta i szacunkiem
dla zawodu.
Bogatsi zawsze sie znajda.


Obecnie wprowadzana reforma powinna sama wyeliminowac z czasem wymienione
zjawiska. W pracy zostana same roboty


Lekarzy boli że zaczną pracować, dotąd "leczyli".


Zglaszam swoj udzial.

Piotr Zielinski


I to jest bardzo optymistyczne.

Temat: Kosmetyki
Kurcze,po raz pierwszy wypowiadałam się na ósmej stronie tematu-teraz doszło 40 (trzeba było zacząć przeglądanie od początku,a nie od końca )

Jak to się upodobania kosmetyczne zmieniają Trzy rózne żele do twarzy w ciągu roku Clerasil(już bym nie wróciła),nivea young(średni) i teraz tintin ziai(może być)

Zbliża się lato,więc zainwestowałam w krem na cellulit-rozstępy,ale oczywiście nie widzę efektów Ech,człowiek będzie głupi do końca życia...co ciekawe,na większość ludzi podobno on działa Hmm,może rozstępy są zbyt stare,a cellulit niezbyt zaawansowany? Albo to też rozstępy? Cholera wie...Najważniejsze,że już od prawie roku(odpukać!) nowe się nie pojawiają A krem może coś pomoże po jakimś czasie. A gdyby coś-to nie kupię kolejnego i tyle

Wszystkie maści do twarzy i inne preparaty od dermatologa raczej te same,stopniowo zmienia się mój stosunek do kremów(do twarzy) i stosuję czasem w niewielkich ilościach.

Poznałam i polubiłam ziaję Szkoda tylko,że wiele z jej kosmetyków jest trudno dostępnych Np tintin kupowałam dwa razy i tylko w górach,raz na jakiejś wsi,a drugi w Zakopcu-u nas nigdzie nie widzę!(hehe,może wytrzymam do nastęonego wyjazdu )

Kupiłam sobie ostatnimi czasy krem tonujący z ziai(taki sobie) i mydło kakaowe pod prysznic Cudne Chyba będę już stale kupować

W przyszłym miesiącu za to planuję kupić nowy tusz,odżywkę,krem do depilacji...może nawet krem jakiś,ew jak się to mydło skończy to nowe...kurcze,dużo się nazbierało.. Ale wszystko potrzebne,nie?

Ach...ziaja jest cudowna...i ten upajający zapach na opakowaniach "zakład produkcji leków"-raj dla kogoś,kto kocha kosmetyki apteczne i "lecznicze" Wariactwo
Temat: Arcybiskup lubelski Bolesław Pylak Kapłan zwiedziony
Cd z Kroniki Novus Ordo

Na pytanie dziennikarza "Nieznanego Świata":

"Jak Ksiądz ocenia nasz miesięcznik?"

Arcybiskup odpowiada:

"To jest jedno z pism, które odsłania teren nieznany i robi to na naprawdę wysokim poziomie merytorycznym. Czytam was bardzo uważnie, a niektóre artykuły zamieszczane na łamach znacznie poszerzają moją wiedzę. Wykonujecie dobrą robotę".

Redakcja sugeruje czytelnikom by wywiad z arcybiskupem kserowali i dawali do czytania księżom wrogim wobec New Age. "Nieznany Świat" polecany przez arcybiskupa nie jest byle jakim pismem. Od ponad 16 lat zajmuje się propagowaniem wszelakich zabobonów o wyjątkowo demonicznej naturze. Na łamach czasopisma promowanego przez abp Pylaka propagowani są fałszywi prorocy i mesjasze, fałszywe kulty religijne, okultyzm, ezoteryzm, antropozofie, spirytyzm, wywoływanie duchów, kontakty z UFO, nowe oryginalne wersje historii, negowane są prawdy wiary katolickiej, świętom katolickim nadawane jest okultystyczne znaczenie.

W "Nieznanym Świecie" reklamuje się zakłady usługowe stosujące metodę Silvy, Feng Shui, hipnozę, medytację, psychotronikę, biotronikę, psychoterapię (praktykowaną przez samozwańczych psychoterapeutów), tarot, reiki, różokrzyżowców, "egzorcyzmy" (praktykowane przez samozwańczych "egzorcystów" nie mających nic wspólnego z Kościołem katolickim), szamanizm, wróżbiarstwo, homeopatie, preparaty i urządzenia "lecznicze", telepatię, kontakt z demonami, jasnowidzenie, rebirthing, astrologię, uzdrawianie, odmładzanie itp.
Przypominając, że Święte Oficjum wielokrotnie potępiało surowo wszelkie praktyki radiestezyjne, pomódlmy się za wstawiennictwem Pogromczyni herezji wszelakich, Matki Bożej, o opamiętanie dla księdza arcybiskupa!

Napisał Dextimus dnia 18.1.08Temat: ogromny problem - piersi
Smutna rozumiem Cię.
Kiedyś usłyszałam jak kobieta z rakiem sutka skarżyła się że pu usunięciu piersi jak pochyli sie i spojrzy w dekolt to może zobaczyć swój brzuch a kiedyś w tej pozycji nie widziała go.Czuła się z tego powodu jeszcze bardziej nieszczęśliwa.
Uświadomiłam sobie wtedy że ja nigdy nie widziałam i nie zobaczę w tej pozycji piersi , nie wypełnię tej pustki pełnymi 'jabłuszkami',"chlebowcami"czy inną postacią zauważalnego biustu.Jedyne co widać to tylko lekkie wybrzuszenia zakończone "piegami"
Ciągle są modne śliczne bluzeczki na ramiączka z dużymi dekoltami. Niestety to nie dla mnie -jak zostawiam normalną długość ramiączek to widać mi pępek
Próbowałam różnych "cudownych" "mazideł".Jedynym ich efektem była wyjątkowa gładkość i jędrność skóry na klatce piersiowej
Preparaty ziołowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zioła zawierają substancje lecznicze,które w niewłaściwych zestawieniach i proporcjach mogą spowodować wiele szkody. Nie kupuj w internecie ani w sprzdaży wysyłkowej.Jak chcesz ziółka to idź do doświadczonego homeopaty.
Ale przede wszystkim idź do ginekologa-endokrynologa aby zrobił Ci badania hormonalne i ew. podjął sie leczenia wyrównującego poziom hormonów.
I najważniejsze -Jedz!Przynajmniej 3 posiłki dziennie- Ryby, mięso, nabiał, nasiona soi(nie teksturat!) warzywa i owoce,orzechy,słonecznik,nasiona dyni.Pokarmy te dostarczają składników niezbędnych do powstania hormonów, tkanki gruczołowej i ogólnie do prawidłowego funcjonowania organizmu.
A jeżeli żadna z metod nie poskutkuje bo masz taki rozmiar zakodowany genetycznie-idź do psychologa .Niech nauczy Cię jak pogodzić się z zawsze pustym dekoltem,a jak będziesz podatna na terapię to może nawet polubisz to z czym zmuszona jesteś żyć .
PowodzeniaTemat: Aspartam
hehe ale odgrzewany kotlet!!

w aspartamie nie ma nic szkodliwego! Cały czas na rynku spożywczym jak i każdym innym ścierają się strefy wpływów.. Raz maso jest trujące a raz margaryna, raz cukier a branże cukrowe sponsorują badania i PR jaki to aspartam jest trujący.. Zawsze wywołują smród takimi bzdurnymi publikacjami i później przez lata się unosi w powietrzu.. Jedyną faktycznie szkodliwą substancją mogłaby być ta odrobina metanolu... ale jak wiadomo są to mikroilości a nie substancja jest trucizną a jej ilość!! zapamiętejcie to sobie.

teraz podstawa!! CO TO JEST ASPARTAM?

mieszanka dwóch aminokwasów! kwas asparaginowy i fenyloalanina i w organiźmie ulega rozpadowi do tych właśnie aminokwasów! więc kto jak kto ale my chyba nie powinniśmy cytować idiotycznych artykułów, pisanych przez jakichś nawiedzonych ludzi a masa tego w internecie.

z punktu widzenia chemii, zarzuty są idiotyczne. Te aminokwasy są także przecież w naturalnych produktach, więc jeśli ktoś nie chce spożywać aspartamu to z tego samego powodu powinien darować sobie choćby mięso.

Nie dajmy się zwariować!!

pozdrawiam. a już myślę, że mimo pozytywnych niewątpliwych zalet browarka, to realnie już on może być znacznie bardziej szkodliwy niż aspartam;)

Dodano po 20 minutach:

dodam informację realną na temat "trującego" wg powyższego czarno PRowego artu kwasu asparaginowego.

"Kwas asparaginowy – Działa na receptory NMDA (N-methyl D-aspartate), zwiększa napływ wapnia do neuronów. Pobudza aktywność neuronów, ułatwia tworzenie engramów (śladów pamięciowych), ułatwia uczenie i zapamiętywanie oraz odtwarzanie informacji. Wzmaga koncentrację, poprawia samopoczucie. Posiada właściwości anaboliczne, bowiem pobudza wydzielanie somatotropiny, czyli hormonu wzrostu, ponadto insuliny i glukagonu. Obecnie jest stosowany do leczenia zaburzeń rozwoju u dzieci, stanów wyczerpania psychicznego i fizycznego i zaburzeń intelektualnych u osób starszych. Obecnie dostępny w formie preparatów prostych i złożonych, najczęściej w połączeniu z magnezem, np. Aspargin, Laktomag, Magnefar, Magnokal, Magnevit, Asparginum, Asmag. Dawka lecznicza kwasu asparaginowego wynosi 3-5 g/dobę (maksymalnie 15 g/dobę)."

źródło: http://luskiewnik.strefa.pl/psychostymulantia/p44.htm

przeczytajcie to sobie zamiast odgrzewanych kotletów sprzed lat.. Jeśli ktoś je tego aspartamu tyle, że wychodzi ponad 15g na dobę to faktycznie współczuję ale mi to się wydaje niemożliwe;)
Dodam od siebie, że wysoka zawartość kwasu asparaginowego to jedna z cech ALOESU i jego preparatów i ma to wpływ na fakt, iż są to lecznicze preparaty a nie trucizny. Zresztą duża zawartość kwasu asparaginowego jest jak najbardziej pożądana i wpływa pozytywnie na pamięć, czego dowodzą prawdziwe badania.Temat: Saw Palmetto - ziołowy lek na prostatę.
Opakowanie 30 kaps po 320 mg substancji czynnej.
Cena 60 PLN. Opakowanie wystarcza na miesięczną kurację (stosowanie : 1x
dziennie).

Co to jest?

Bocznia piłkowana jest małą palmą rosnącą dziko w południowej części USA.
U  nasady każdego liścia znajduje się najeżona kolcami szypułka. Ta żyjąca
około 700 lat roślina jest niemal niezniszczalna, opiera się bowiem zarówno
suszy, jak i szkodnikom czy pożarom. Surowcem leczniczym są jej
ciemnoniebieskie owoce, które zbiera się zwykle w sierpniu i wrześniu. Jest
to niebezpieczna praca, ponieważ nasady liści są ostre jak brzytwy, a także
dlatego, że w cieniu tej krzaczastej palmy można spotkać jadowitego
grzechotnika.

Działanie

Bocznia piłkowana była od dawna znana w medycynie ludowej. Indianie cenili
ją za zdolność leczenia chorób dróg moczowych. Pierwsi kolonizatorzy
zauważyli, że zwierzęta karmione owocami tej rośliny mają bardzo wiele
energii, zaczęli więc podawać je jako środek wzmacniający osobom wątłym.
Później stosowano preparaty z boczni w leczeniu przewlekłego kaszlu i
zaburzeń trawiennych. Dziś roślina jest znana, ponieważ łagodzi objawy
powiększenia prostaty, co zostało potwierdzone licznymi badaniami.
GŁÓWNE KORZYŚCI: Lekarze - między innymi włoscy, niemieccy i francuscy -
przepisują preparaty z boczni piłkowanej w przypadkach łagodnego
(niezłośliwego) powiększenia prostaty, nazywanego rozrostem guzkowym. Kiedy
prostata, która normalnie ma wielkość orzecha włoskiego, powiększa się
(spotyka to przeszło połowę mężczyzn mających ponad 50 lat), zaczyna
naciskać na cewkę moczową, czyli przewód odprowadzający mocz z pęcherza
moczowego do zewnętrznego ujścia. Objawami tego stanu są: konieczność
częstego oddawania moczu (szczególnie nocą), zbyt cienki strumień moczu i
ból towarzyszący jego oddawaniu oraz trudności z całkowitym opróżnieniem
pęcherza. Naukowcy sądzą, że bocznia łagodzi objawy rozrostu guzkowego na
wiele różnych sposobów. Przede wszystkim wpływa na stężenie hormonów, które
powodują rozrost komórek prostaty. Działa też przeciwzapalnie i zmniejsza
obrzęk tkanek.
Bocznia piłkowana wywołuje mniej działań niepożądanych (takich jak
impotencja) i działa o wiele szybciej niż konwencjonalne leki, np.
finasteryd. Poprawa jest zauważalna już po 30 dniach kuracji, podczas gdy
środki farmakologiczne przynoszą pacjentom ulgę nie wcześniej niż po pół
roku stosowania.
DODATKOWE KORZYŚCI: Bocznia piłkowana niewątpliwie łagodzi objawy rozrostu
guzkowego, jednak inne jej działania lecznicze nie zostały ostatecznie
potwierdzone. Stosowano ją także w stanach zapalnych prostaty. Badania
laboratoryjne wykazały, że bocznia pobudza układ odpornościowy, znajduje
więc zastosowanie w leczeniu zakażeń prostaty i dróg moczowych. Ponieważ
wpływa na stężenie hormonów sprzyjających rozwojowi komórek nowotworowych,
naukowcy badają jej przydatność w profilaktyce raka prostaty.

Stosowanie

DAWKOWANIE: Na ogół zażywa się 2 razy dziennie po 160 mg preparatu z boczni.
Nie powinno się przekraczać 320 mg dziennie, gdyż nie zbadano dotychczas
skutków przyjmowania większych dawek. Należy wybierać preparaty sporządzone
ze standaryzowanych wyciągów boczni, zawierających 85-95% kwasów
tłuszczowych
i steroidów - czynnych składników mających właściwości lecznicze.
SPOSÓB UŻYCIA: Nie należy rozpoczynać leczenia preparatem z boczni, jeśli
nie postawiono ścisłego rozpoznania, bowiem powiększenie prostaty bywa
również skutkiem nowotworu. Lekarz musi także zadecydować, czy można
zastosować bocznie w leczeniu stanu zapalnego prostaty. Gorzki smak nalewki
można złagodzić, jeśli rozcieńczy się ją małą ilością wody. Lek przyjmuje
się z jedzeniem lub między posiłkami. Niektórzy zielarze zalecają popijanie
herbatki z boczni; jeśli jednak nie będzie zawierała odpowiedniej ilości
czynnych składników, nie spowoduje wyleczenia rozrostu guzkowego.

Skutki uboczne

Obserwuje się je stosunkowo rzadko. Są to m. in.: słaby ból brzucha,
nudności, zawroty i bóle głowy. Jeśli te objawy wystąpią, należy zmniejszyć
dawkę leku lub go odstawić.

Przypis 1.

W międzynarodowym badaniu obejmującym 1000 mężczyzn z umiarkowanym rozrostem
guzkowym prostaty, stwierdzono poprawę ponad 60% grupy po półrocznej terapii
finasterdem lub bocznią piłkowaną. U pacjentów przyjmujących preparat
ziołowy wystąpiło mniej działań niepożądanych (takich istotnych jak obniżony
popęd płciowy lub impotencja), natomiast finasteryd znacznie skuteczniej niż
bocznia zmniejszał rozmiary prostaty, zwłaszcza u mężczyzn z silnym
rozrostem. Naukowcy wnioskują, że preparat ziołowy jest wskazany przy
niewielkim lub umiarkowanym powiększeniu prostaty.

Temat: Saw Palmetto - ziołowy lek na prostatę.
Saw Palmetto (bocznia piłkowana); opakowanie 30 kaps po 320mg. Cena: 60 PLN
+porto. Stosowanie: 1 kaps. dziennie, czyli opakowanie na miesiąć kuracji.

Co to jest?

Bocznia piłkowana jest małą palmą rosnącą dziko w południowej części USA. U
nasady każdego liścia znajduje się najeżona kolcami szypułka. Ta żyjąca
około 700 lat roślina jest niemal niezniszczalna, opiera się bowiem zarówno
suszy, jak i szkodnikom czy pożarom. Surowcem leczniczym są jej
ciemnoniebieskie owoce, które zbiera się zwykle w sierpniu i wrześniu. Jest
to niebezpieczna praca, ponieważ nasady liści są ostre jak brzytwy, a także
dlatego, że w cieniu tej krzaczastej palmy można spotkać jadowitego
grzechotnika.

Działanie

Bocznia piłkowana była od dawna znana w medycynie ludowej. Indianie cenili
ją za zdolność leczenia chorób dróg moczowych. Pierwsi kolonizatorzy
zauważyli, że zwierzęta karmione owocami tej rośliny mają bardzo wiele
energii, zaczęli więc podawać je jako środek wzmacniający osobom wątłym.
Później stosowano preparaty z boczni w leczeniu przewlekłego kaszlu i
zaburzeń trawiennych. Dziś roślina jest znana, ponieważ łagodzi objawy
powiększenia prostaty, co zostało potwierdzone licznymi badaniami.
GŁÓWNE KORZYŚCI: Lekarze - między innymi włoscy, niemieccy i francuscy -
przepisują preparaty z boczni piłkowanej w przypadkach łagodnego
(niezłośliwego) powiększenia prostaty, nazywanego rozrostem guzkowym. Kiedy
prostata, która normalnie ma wielkość orzecha włoskiego, powiększa się
(spotyka to przeszło połowę mężczyzn mających ponad 50 lat), zaczyna
naciskać na cewkę moczową, czyli przewód odprowadzający mocz z pęcherza
moczowego do zewnętrznego ujścia. Objawami tego stanu są: konieczność
częstego oddawania moczu (szczególnie nocą), zbyt cienki strumień moczu i
ból towarzyszący jego oddawaniu oraz trudności z całkowitym opróżnieniem
pęcherza. Naukowcy sądzą, że bocznia łagodzi objawy rozrostu guzkowego na
wiele różnych sposobów. Przede wszystkim wpływa na stężenie hormonów, które
powodują rozrost komórek prostaty. Działa też przeciwzapalnie i zmniejsza
obrzęk tkanek.
Bocznia piłkowana wywołuje mniej działań niepożądanych (takich jak
impotencja) i działa o wiele szybciej niż konwencjonalne leki, np.
finasteryd. Poprawa jest zauważalna już po 30 dniach kuracji, podczas gdy
środki farmakologiczne przynoszą pacjentom ulgę nie wcześniej niż po pół
roku stosowania.
DODATKOWE KORZYŚCI: Bocznia piłkowana niewątpliwie łagodzi objawy rozrostu
guzkowego, jednak inne jej działania lecznicze nie zostały ostatecznie
potwierdzone. Stosowano ją także w stanach zapalnych prostaty. Badania
laboratoryjne wykazały, że bocznia pobudza układ odpornościowy, znajduje
więc zastosowanie w leczeniu zakażeń prostaty i dróg moczowych. Ponieważ
wpływa na stężenie hormonów sprzyjających rozwojowi komórek nowotworowych,
naukowcy badają jej przydatność w profilaktyce raka prostaty.

Stosowanie

DAWKOWANIE: Na ogół zażywa się 2 razy dziennie po 160 mg preparatu z boczni.
Nie powinno się przekraczać 320 mg dziennie, gdyż nie zbadano dotychczas
skutków przyjmowania większych dawek. Należy wybierać preparaty sporządzone
ze standaryzowanych wyciągów boczni, zawierających 85-95% kwasów
tłuszczowych
i steroidów - czynnych składników mających właściwości lecznicze.
SPOSÓB UŻYCIA: Nie należy rozpoczynać leczenia preparatem z boczni, jeśli
nie postawiono ścisłego rozpoznania, bowiem powiększenie prostaty bywa
również skutkiem nowotworu. Lekarz musi także zadecydować, czy można
zastosować bocznie w leczeniu stanu zapalnego prostaty. Gorzki smak nalewki
można złagodzić, jeśli rozcieńczy się ją małą ilością wody. Lek przyjmuje
się z jedzeniem lub między posiłkami. Niektórzy zielarze zalecają popijanie
herbatki z boczni; jeśli jednak nie będzie zawierała odpowiedniej ilości
czynnych składników, nie spowoduje wyleczenia rozrostu guzkowego.

Skutki uboczne

Obserwuje się je stosunkowo rzadko. Są to m. in.: słaby ból brzucha,
nudności, zawroty i bóle głowy. Jeśli te objawy wystąpią, należy zmniejszyć
dawkę leku lub go odstawić.

Przypis 1.

W międzynarodowym badaniu obejmującym 1000 mężczyzn z umiarkowanym rozrostem
guzkowym prostaty, stwierdzono poprawę ponad 60% grupy po półrocznej terapii
finasterdem lub bocznią piłkowaną. U pacjentów przyjmujących preparat
ziołowy wystąpiło mniej działań niepożądanych (takich istotnych jak obniżony
popęd płciowy lub impotencja), natomiast finasteryd znacznie skuteczniej niż
bocznia zmniejszał rozmiary prostaty, zwłaszcza u mężczyzn z silnym
rozrostem. Naukowcy wnioskują, że preparat ziołowy jest wskazany przy
niewielkim lub umiarkowanym powiększeniu prostaty.

Temat: Rośliny Lecznicze
Rośliny lecznicze - najczęściej rośliny lądowe, zawierające substancje czynne, stosowane w medycynie i ziołolecznictwie. Z niektórych części tych roślin wyrabia się leki (np. z korzeni, łodyg, liści, kwiatów). Na świecie poznano ok. 2 500 gatunków roślin leczniczych, u nas rośnie ich ok. 400, w praktyce stosowane jest ok. 200. Zdecydowana większość z nich to rośliny naczyniowe, nieliczne należą do paprotników, porostów i glonów. Niektóre z gatunków ziół stosowane dawniej w ludowej medycynie, obecnie nie są już używane.

Bardzo liczną grupę wśród roślin użytkowych stanowią rośliny lecznicze. Należą do nich gatunki dziko rosnące jak i wyhodowane z nich odmiany uprawne, które z uwagi na zawartość substancji czynnych znalazły zastosowanie w lecznictwie. Z wielu roślin pozyskuje się ponadto olejki dla przemysłu perfumeryjnego i spożywczego. Inne dostarczają drewna, garbników dla przemysłu garbarskiego, włókien dla przemysłu tekstylnego lub też barwników stosowanych w tkactwie artystycznym i archeologii doświadczalnej.Wśród roślin leczniczych istnieją gatunki używane wyłącznie w lecznictwie. jak np. gatunki trujące w tym: lulek czarny, ciemierzyca biała, bieluń dziędzierzawa, naparstnica wełnista czy buławinka czerwona. Z gatunków nie trujących: wilżyna ciernista, babka lancetowata, miodunka plamista, mącznica lekarska czy też rzepik pospolity.

Przykładem roślin znajdujących szersze zastosowanie, ale głównie używanych w lecznictwie są: bez czarny używany również do sporządzania napojów orzeźwiających i win domowych; drapacz lekarski służący do wyrobu likierów; rumianek pospolity wykorzystywany min. do produkcji olejków i preparatów kosmetycznych; miłek wiosenny sadzony w ogrodach jako ozdobna roślina skalna.

Istnieją także rośliny lecznicze, których zastosowanie w medycynie jest ograniczone, ale które mają znaczenie jako rośliny przyprawowe i należą do nich: cebula, czosnek pospolity, szczypiorek, chrzan pospolity, pasternak zwyczajny, pietruszka zwyczajna, kolendra siewna, koper ogrodowy, tymianek pospolity. Niektóre rośliny uprawowe mają również działanie lecznicze jak: mak lekarski, len zwyczajny, chmiel zwyczajny, gorczyca czarna.

Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku aptekarze używali suszonych ziół do sporządzania różnych herbat ziołowych. Oprócz tego przygotowywali z nich nalewki, wyciągi, soki, które przerabiali następnie na krople, syropy, odwary, maści i środki do nacierania ciała. W drugiej połowie XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój chemii i ówcześni chemicy zainteresowali się szczególnie roślinami leczniczymi (ziołami), z których wyodrębniali grupy substancji czynnych, często zastępujących zioła. Wkrótce pojawiły się na rynku pierwsze leki syntetyczne, które usunęły na dalszy plan zioła i preparaty ziołowe.

Wiele leków roślinnych nie może być zastąpionych przez leki syntetyczne. Należą do nich glikozydy nasercowe pozyskiwane z naparstnicy wełnistej, naparstnicy purpurowej, miłka wiosennego czy konwalii majowej. Zaliczają się do nich również alkaloidy pozyskiwane z przetrwalników buławinki czerwonej, które samoistnie lub w połączeniu z innymi substancjami czynnymi znajdują szerokie zastosowanie w położnictwie, leczeniu chorób wewnętrznych, chorób układu nerwowego.

Z niektórych ziół lub ich wysuszonych części nadal sporządza się wyciągi wodne lub alkoholowe, nalewki i mieszanki ziołowe. Czasem ze świeżych roślin wytłacza się sok, który zagęszcza się. Np. z korzenia kozłka lekarskiego sporządza się nalewkę lub wyciąg stosowany jako środek uspokajający.Temat: Alvo jako lekartwo
a kiszona kapusta jest lekiem ?
a to jedyny ratunek przez wypadaniem uzebienia u marynarzy byl
swego czasu Razz

A na beczce mieli napisane, że przed zażyciem powinni skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem? Bo jeśli nie, to nie jest ......

Hmmmm... Trochę się zawiodłem na tej dyskusji. W zasadzie chciałem wywołać temat, żebyśmy się trochę zastanowili co czasem wygadujemy, i w ogóle jaki to ma sens...
Bo wpadamy w pewną pułapkę, która została wytworzona przez obowiązujące w świecie i w Polsce ustawodawstwo.
Dziś tak jest, że za lek uważa się to, co ma wpisane w "papierach", że jest lekiem, a nie to, co faktycznie leczy.

Dlaczego więc Alveo nie jest lekiem? - Tylko z jednego powodu, bo nie zostało zarejestrowane jako lek. Jego wspaniałe "lecznicze" działanie na nasz organizm nie ma tu żadnego znaczenia.

Żeby jaśniej wydłumaczyć. Zauważcie, że na przykład preparaty zawierające witaminę "C" na rynku występują zarówno jako leki, jak i jako suplementy diety. Co ciekawe, najlepszą jakościowo witaminę "C", najskuteczniejszą - można mieć tylko w postaci suplementów.
W preparatach zarejestrowanych jako leki zwykle witamina "C" jest znacznie gorszej jakości.

Albo na przykład witamina "D". Tę dla niemowląt można kupić tylko z przepisu lekarza na receptę. I ona jest lekiem. Natomiast ja swojemu malcowi wolałem podawać witaminę "D" znajdującą się w preparacie, który jest suplementem, bo akurat w nim witamina ta była w formie lepiej przyswajalnej i bezpiecznej dla jego zdrowia.

Alveo więc jest preparatem, który leczy. Nie ma tu żadnego znaczenia jaki jest mechanizm poprawy zdrowia. Nawet jeśli chodzi o tak popularny środek na przeziębienie jak paracetamol również nie został dokładnie odkryty sposób jego działania, ale przecież nie jest to przeszkodą aby preparaty z nim były zarejestrowane jako leki.
A czy paracetamol mógłby zostać zarejestrowany jako suplement diety?
Chyba nie, bo z jego zażywaniem wiąże się spore ryzyko dla zdrowia, może na przykład uszkodzić wątrobę.

Czy zauważyliście, że w przypadlu tego co jest zarejestrowane jako lek dopuszcza się, że jego stosowanie może być szkodliwe dla zdrowia!
Suplementy natomiast muszą być bezpieczne.

Z suplementami jest jednak ten problem, że jak nie są zarejestrowane jako leki nie można o nich mówić, że coś leczą. Ale to jest sprawa wynikająca z istniejącego prawa a nie ze sposobu działania preparatu.

Jest dokładnie tak samo jak swego czasu było z tymi reklamami piwa bezalkoholowego. Wszyscy przecież wiedzieli dokładnie o jakie piwo chodzi, ale prawo zabraniało mówić, że zawiera procenty.

Czy kiszona kapusta jest lekiem, jeśli chroni od szkorbutu, który jest objawem niedoboru witaminy "C"?

Piotrze odpowiedź na twoje prześmiewcze pytanie jest prosta. Jeśli ta kapusta pochodzi od konkretnego producenta farmaceutycznego, który tę kapustę zarejestrował jako lek, ta kapusta jest lekiem.
W innym wypadku nie jest lekiem, ba! Nawet nie jest suplementem, bo również musi być zarejestrowana jako suplement.

Na przykład ocet jabłkowy może być suplementem diety, jeśli produkt go zawierający zostanie zarejestrowany jako suplement, może być też lekiem jeśli zostanie zarejestrowany jako lek (np. na otyłość), może też być tylko przyprawą - jeśli nie zostanie zarejestrowany ani tu, ani tu ....

Te prawne rozwiązania są czasem bardzo dziwaczne. Pomijam fakt z jakiego powodu istnieją .....Temat: Regeneracja stawów?
Ludzie
Obudźcie się, Sally nie odrośnie nie jest unaczyniona nie odrośnie.
To naprawdę można znaleść w wielu artykułach.
Poza tym z zapaleniem płuc nie pytacie na forum więc nie pytajcie się o takie rzeczy, można się wymieniać tym
"co powiedział mi specjalista jak się do niego zgłosiłem w moim konkretnym przypadku"
Po to są specjaliści żeby do nich chodzić, bo poszczególne przypadki się różnią
Nie ma recepty na każdego, czy to tak ciężko zrozumieć?

Wracając do samych preparatów, to owszem można je jeść, szczególnie że niektóre ich składniki mają pozytywne albo (neutralne fizycznie działanie) a pomagają zdecydowanie na psychikę, a psychika może zdecydowanie więcej niż lek.
Z powodów psychosomatycznych ludzie potrafią umierać, tak jak i potrafią się z nich leczyć, mało tego ma to niespotykaną "magiczną" siłę przy rekonwalescencji rzeczywistych chorób.

Co do samej glukozaminy.
Tak, jeść, ale wiedzieć że:

Zgodnie z tym co mówią producenci może zwiększać produkcję mazi stawowej, w przez którą rzekomo w procesie dyfuzji mogą wędrować substancje odżywcze do uszkodzonej chrząstki.
Ale zgodnie z wszelkimi badaniami niezależnymi NIE NAPRAWIA JEJ

Początkowo glukozaminę podawano tylko we Włoszech, w iniekcjach,
a więc na pewno docierała do krwioobiegu i tkanek. Efekty lecznicze były
niezauważalne, ale po paru latach te kiepskie iniekcje wycofano z obrotu ze
względu na niebezpieczeństwo zakażeń, wysypek skórnych, zmian w obrazie
krwi. Zresztą po tych wszystkich tarapatach ukazała się praca kliniczna
wykazująca dowodnie, iż glukozamina i placebo to niemal to samo (1).
Fabrykanci przewidując rychły koniec iniekcji zrobili preparaty doustne
(proszek lub tabletki). Te okazały się w 90% resorbowalne. Cóż z tego,
skoro badania farmakokinetyczne wykazały, że po połknięciu glukozaminy
nie ma jej śladu w plazmie krwi (2). Zapewne organizm ją spala, tak
jak czyni to z glukozą. To nie zniechęciło ludzi dobrej wiary we Włoszech
i Niemczech do leczenia stawu kolanowego glukozaminą. Nieszczęścia
wielkiego nie było, bo to jest produkt naturalnie występujący w organizmie
ludzkim, więc niepodawany w nadmiarze nie jest toksyczny.
Z czasem literatura naukowa na temat glukozaminy jest coraz bardziej
sceptyczna.
W poważnym, kontrolowanym, opartym na ślepej próbie badaniu okazało
się, że nie ma różnicy między glukozaminą i placebo (3).
Podjęto też długotrwałe studium pomiaru szczeliny w chorym stawie
kolanowym. Okazało się, że u pacjentów otrzymujących glukozaminę i
placebo po 3 latach leczenia różnica szczeliny była znikoma (4).

Sam z uwagi na tematykę zainteresowań w kierunku fizjoterapii wiem że ludzie się mają po różnych takich preparatach lepiej...
W samej rodzinie polecam i widzę pozytywne skutki, co nie znaczy ze musi chodzić o glukozaminę, może jednak o inne składniki, a może jednak kochani o ...psychikę.
Jeśli chodzi o sprawę czemu tak ja reklamują to policzcie sobie ile pieniążków na tym się zarabia, zresztą sam gadałem z gościem co mnie kiedyś prowadził z kolanem i pytam go ,
-"jak to jest profesorze, no teraz pan mówi że w zasadzie to kit... "
a on się pyta,
-"a pomogło panu?"
-"no tak"
-"to czego pan jeszcze chce? co za różnica co pomogło i jak, o ile pomogło, grunt że panu lepiej, po to chyba pan przyszedł, nie?"

powtórzę jeszcze raz ten cytat Cytat: Okazało się, że u pacjentów otrzymujących glukozaminę i
placebo po 3 latach leczenia różnica szczeliny była znikoma.

A wogóle to ja pożerałem w jednej talbetce 500mg siarczanu glukozaminy, 400 siarczanu chondroityny + duperele i takie cuś 3xdziennie a nie jakieś 1x 300 i to przez 4 miesiące, nery i wątroba wytrzymały dało mi to komfort psychiczny, a finalnie o problemie zapomniałem po 1,5 roku.Temat: Owoce --Temat kulinarny
Historia wykorzystywania owoców w codziennej diecie, zaczyna się prawdopodobnie wtedy, kiedy ludzie zrozumieli ich wartość. Można zatem powiedzieć, że owoce były jedzone od początków ludzkości. Oczywiście, tysiące lat temu raczej nie hodowano drzew w celach uprawnych, ale zrywano i jedzono dziko rosnące owoce. Wiedzy na ten temat dostarczają nam badania wykopaliskowe, podczas których archeologowie w grotach i jaskiniach odnajdują skamieniałe owoce i narzędzia do ich obróbki.

Z wyrzucanych w pobliżu domostw, po spożyciu owoców, pestek nierzadko wyrastały owocowe drzewa i krzewy. Zauważywszy to, nasi przodkowie zaczęli z czasem pielęgnować te rośliny, dając tym samym początek uprawie. Miało to miejsce na długo przed rozwojem kultur rolniczych. Szybko nauczyli się nie tylko pielęgnować rośliny owocowe, ale także krzyżować różne odmiany ze sobą w celu uzyskania lepszych i większych owoców.

Już w tak odległych czasach spostrzeżono także leczniczy wpływ owoców na zdrowie. Najróżniejsze gatunki jabłek, grusz, śliwek, fig, daktyli i wielu innych było wykorzystywanych przez osoby znające się na zielarstwie, a więc głównie przez kapłanów. Szerokie opisy roślin dających owoce i ich wpływu na zdrowie, były zamieszczone na glinianych tabliczkach, znajdujących się w najstarszej na świecie bibliotece w Asyrii, będącej własnością króla Assurbanipala (VII w. p.n.e.).

Ale nie tylko Asyryjczycy odkryli wpływ owoców na zdrowie. Konkretne informacje o ich użyciu do przygotowywania leków znajdują się w znalezionym w XIX w. papirusie egipskim datowanym na 4000 lat p.n.e. Jego tytuł brzmiał „Księga o przygotowywaniu leków dla wszystkich części ciała”. Zawarte tam przepisy farmakologiczne przez wiele lat były źródłem wiedzy o metodach leczenia w Egipcie.

Nie mniejszą wiedzą na ten temat mogli się poszczycić Tybetańczycy, Hindusi, Chińczycy, Aztekowie i północnoamerykańscy Indianie. Dzięki szerokiej starohinduskiej wiedzy zielarskiej o ziołach i owocach, już w I w. p.n.e. do Europy dotarły rozmaite przepisy na różne choroby i dolegliwości. Z nich były także przygotowywane lecznicze i odmładzające napary oraz maści.

Wiedzę o medycynie wykorzystującej zioła i owoce, znacznie rozwinęli starożytni Grecy. Hipokrates znał szerokie możliwości zastosowania poszczególnych owoców w leczeniu konkretnych schorzeń. Swoją wiedzę na ten temat spisał w wielu księgach – nic dziwnego, że jest uznawany za ojca medycyny.

Pierwsze dzieło o sztuce leczenia i lekach nosi tytuł „O medycynie”, znajduje się w nim rozdział, precyzyjnie opisujący działanie medyczne poszczególnych owoców i możliwości czynienia z nich leków, a także wykorzystywania ich poszczególnych składników.

W międzyczasie ludzie nauczyli się jakie są możliwości przygotowywania przetworów owocowych, opracowali receptury ich przechowywania, suszenia, gotowania, marynowania. Ilość przepisów rosła wraz z rozpowszechnianiem się cukru i innych, nieznanych wcześniej składników. Niektórym owocom w ciągu wieków przypisywano nie tylko własności lecznicze, ale także boskie. Jabłko do dziś jest ważnym symbolem w chrześcijaństwie i średniowiecznej władzy świeckiej.

Obecnie nauka o botanice i medycynie jest tak dalece posunięta, że naukowcy potrafią uzyskiwać leki i inne preparaty z najdrobniejszych cząstek składu owoców. Genetycy także nie pozostają w tyle i nieustannie wymyślają, dzięki krzyżówkom różnych gatunków, nowe lepsze gatunki a wszystko po to, by natura lepiej mogła służyć człowiekowi.
Temat: Szczepienia niebezpieczne, ukrywane fakty
He he, to lepiej nano-srebro koloidalne, odkaża bardziej niż alkohol a jest bona fide i ayurwedyjskie.

"British Medical Journal (12 maja 1917 r.) donosi, że koloidalne srebro błyskawicznie łagodzi stany zapalne i wspomaga gojenie. Autor artykułu, Sir Malcolm Morris, oznajmia, że koloidalne srebro wolne jest od mankamentów, jakie charakteryzują inne preparaty srebra, a także, że ma wyraźne działanie uśmierzające ból.

Ponieważ w każdym jądrze komórkowym znajduje się cały zapis genetyczny, potencjał leczenia na poziomie komórkowym jest ogromny. Według Paula G. Aebersholda z Atomic Energy Commission [Komisja Energii Atomowej]: „Twoje ciało może wydawać ci się takie samo jakie było rok temu, plus minus kilka funtów czy cali, ale...w ciągu jednego roku 98% starych atomów zastępowanych jest nowymi atomami, które wprowadzamy do naszego organizmu z powietrza, które wdychamy, z żywności, którą spożywamy i z wody, którą pijemy”. Nowe ciało co roku, które zależy od zmian, jakich dokonasz – perspektywy są niesamowite. Stare powiedzenie: „komórka rakowa zawsze będzie komórką rakową” nie jest już uznawane za prawdziwe. Możliwości lecznicze są w każdej komórce.

American Paralysis Association [Amerykańskie Stowarzyszenie Paraliżu] sponsoruje badania nad odbudowaniem kręgosłupa i widoki są obiecujące. Jest nawet nadzieja na zregenerowanie mózgu. Salamandry, żaby w stadium kijanki, a także niektóre ryby mają zdolność regenerowania skomplikowanych struktur biologicznych organizmu, łącznie z mózgiem. Nam odrastają włosy i paznokcie, a dzieciom czasem odrastają końce palców, jeśli odetnie się je przypadkiem. Ze względu na silne działanie bakteriobójcze, koloidalne srebro okazało się wysoce skuteczne w zapobieganiu i leczeniu infekcji i chorób, łącznie z AIDS, gronkowcami i paciorkowcami. Jest zalecane jako środek wzmacniający w przypadku wybranych chorób, np. przeziębienia, środek do stosowania miejscowego w przypadku chorób skóry, środek odkażający wodę pitną, jak również środek odkażający do użytku w gospodarstwie domowym. Srebro ma zdolność dezaktywacji bakterii, ponieważ jest silnym katalizatorem w procesie utleniania, hamuje więc reprodukcję bakterii.

W MEDYCYNIE AYURWEDYJSKIEJ Indii srebro przepisuje się, aby podbudować siłę i żywotność organizmu. Srebro stosuje się, aby zwalczyć chroniczną gorączkę i słabość, leczyć zapalenie jelit, problemy z woreczkiem żółciowym, zgagę, nadmierne krwawienia menstruacyjne, oraz zaburzenia czynności wątroby i śledziony. Lekarze ayurwedyjscy wykorzystywali właściwości lecznicze metali od tysięcy lat do oczyszczania i wzmacniania organizmu. Ayurweda twierdzi, że czyste metale stosowane na skórę wywołują reakcję elektromagnetyczną, działając na komórki i głębiej położone tkanki.

(Alfred B. Searle, The Use of Colloids in Health and Disease [Zastosowanie koloidów w zdrowiu i chorobie])"
Temat: Zdrowie psa || Choroby ..
ZDROWIE
Jeśli pies sprawia wrażenie smutnego, nie chce jeść,zachowuje się inaczej niż zwykle-mogą to być objawy choroby. Należy w odbycie zmierzyć mu temp. i powtórzyć pomiar po kilku godzinach. Jeśli nadal temperatura wynosi ponad 38,8 stopni C ( normalna 38,0-38,6 stopni C) lub jest zbyt niska, a u psa widoczne są zanieczyszczenia skóry lub oczu i nosa-natychmiast należy udać się do weterynarza. Nieraz warto kilkakrotnie pójść do lekarza profilaktycznie niż płacić później za długotrwałą kurację. Nigdy nie należy leczyć psa samemu, stosować domowych środków, lub leków przeznaczonych dla ludzi, jeśli wyraźnie nie zalecił ich weterynarz. To co dla nas jest lecznicze dla psa może być śmiertelne.

RADA Starsze psy są podatne na choroby nerek; raz do roku zaleca się więc przeprowadzenie analizy moczu.
W ten sposób można wczasu wykryć chorobę i poddać psa leczeniu.

SZCZEPIENIE OCHRONNE
Pierwsze szczepienie podstawowe przeciwko najczęstrzym chorobom zakaźym u psów następuje jeszcze u chodowcy. Obejmuje ono nosówkę, wirusowe zapalenie wątroby, leptospirozę, prawowirozę i, jeśli konieczne, kaszel kenelowy. Drugie szczepienie podstawowe i szczepienie przeciwko wściekliźnie przeprowadza się między 12 a 14 tygodniem życia psa. Ważne jest, żeby w chwili szczepienia pies był zdrowy i wolny od pasożytów. Szczepienia regularnie się odnawia.

PASOŻYTY

Robaki
U psów najczęściej występuje glista, od czasu do czasu również tasiemiec, włosogłówka i tęgoryjc dwunastnicy. Najbardziej podatne na nie są szczenięta. Wzdęty brzuszek u chudego szczeniaka, matowa sierść, zaklejone śluzem oczy i nawracające biegunki-oto typowe objawy zarobaczenia. Na podstawie analizy kału weterynarz stwierdza, czy niezbędne jest odrobaczenie, a jeśli tak to przeciwko jakim robakom.

Pasożyty zewnętrzne
Żaden pies nie jest bezpieczny od pcheł. Jeśli raz zagnieżdżą się one w pobliżu psa, to bardzo trudno się ich pozbyć. Dlatego też już od pierwszej chwili, kiedy zauważymy że pies się drapie, należy maksymalną uwagę poświęcić pozbyciu się tych pasożytów. Pamiętajmy przy tym że wszystkie preparaty owadobójcze sa trujące, stąd tez należy starannie czytać dołączone do nich ulotki, a przy zapobieganiu i zwalczaniu, radzić się weterynarza, zwłaszcza jeśli z psem kontaktują się małe dzieci.
To samo odnosi się do kleszczy, które napełniają się krwią i jak szare ziarnki grochu wiszą w psiej sierści. Należy je natychmiast usuwac za pomoca specjalnych ciążek i spłukiwać w toalecie, gdyż inaczej poszukają sobie kolejnego psa!
Roztocza wkręca się pod skórę, wywołując tam nieznośne swędzenie i wypryski. Porażają przewód słuchowy zewnętrzny ( świerzbowiec uszny), łapy(świerzbowiec skórny), zaś nużeniec psi-najpierw czeęści pyska, a w najgorszym wypadku całe ciało. Weterynarz musi koniecznie stwierdzić rodzaj świerzbowca, i zalecić kurację.
****
Zatrucia
Zachowanie odbiegające od normalnego, apatia, wymioty, śliniotok, ciężka biegunka, krwawienia-oto typowe objawy zartucia. Ponieważ żadko znamy ich przyczynę, na ogół sa one śmiertelne, lub czynią ielką szkodę w organizmie. W razie zatrucia preparatami ochrony roślin czy nawozami szanse przeżycia psa są znikome. Sporzycie trutki na szczuury, ktra znosi krzepliwość krwi, objawia się zmęczeniem, bladością błon śluzoych krwotokiem z żołądka, jelita i układu moczowego. Pomaga natychmiastowe podanie witaminy K. Istnieje duża szansa przeżycia zwierzęcia.

Problemy ze skórą
Można je szybko rozpoznać po tym, że pies liże się i drapie, a sierść nie opada z powrotem do normalnej pozycji.Nawet jeśli na skórze nie widać nic podejrzanego, warto wybrać się do weterynarza. Może to bowiem chodzić o roztocza lub grzyby, wykrywalne jedynie za pomocą specjalnych urządzeń lub dzięki pobraniu próbki tkanki. Należy domagać się natychmiastowego wykonania takiego badania, co umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia.
Wypryski mogą być natomiast spowodowane np.uczuleniem, obecnością pcheł, niewłaściwym pokarmem lub zaburzeniami hormonalnymi. Należy je szybko wyleczyć.

Skręt żołądka
Żołądek nadyma się wskutek obecności gazów, aż wreszcie skręca się wokół własnej osi. Nawet jeśli natychmiast przeprowadzi się operację, szanse na uratowanie psa są niewielkie. Przyczyny tej dolegliwości są nieznane. Lepiej w każdym razie, żeby pies po jedzeniu unikał skoków i szaleństw, a pokarm powinno mu się podawać raczej w kilku mniejszych porcjach.
Temat: Jak grochem o ścianę
Nadeszła jesień. Za oknami szare i dżdżyste dni, a z naszych kuchni do lamusa odeszły letnie przysmaki. Nie tęsknimy już za orzeźwiającymi owocami, a na myśl o chłodniku prosto z lodówki przechodzą nam ciarki po plecach. Zachodzące obok nas zmiany atmosferyczne nie są obojętne dla naszego organizmu. Obok jesiennej depresji, która związana jest ze zbyt małym oddziaływaniem na nas promieni słonecznych zaczynamy zmieniać również nasze kulinarne preferencje.
Nasz organizm w okresie jesienno-zimowym potrzebuje znacznie więcej energii niż w innych porach roku. Warto więc teraz zaprosić na nasz stół pożywne i energetyczne rośliny strączkowe.

Chociaż groch, fasole, soja, soczewice i bób należą do tej samej rodziny można powiedzieć, że na polski stół trafiły z czterech różnych stron świata.

Groch zwyczajny to jedna z najstarszych roślin uprawnych. Pierwsi docenili ją mieszkańcy we wschodniej części obszaru Morza Śródziemnego. Ze względu na łatwość przechowywania (suche nasiona można przechowywać do 2 lat) i wysoką wartość odżywczą groch "rozprzestrzeniał" się po Europie jako podstawowy składnik diety wojskowych wyruszających na podboje oraz wędrownych kupców.
Groch jest jedyną rośliną z rodziny strączkowych, którą można spożywać w postaci nasion (świeżych i suszonych) oraz niedojrzałych strąków. Pod każdą jednak postacią jest doskonałym źródłem białka oraz witamin A, C, PP, oraz witamin z grupy B.

Fasola zwyczajna pochodzi natomiast z Ameryki Południowej. Oprócz niezwykłych właściwości smakowych doceniono fasolę za jej właściwości lecznicze. W fasoli zawarte są bowiem pochodne guanidyny, substancji o działaniu przeciwcukrzycowym. W strąkach znajdują się również kwasy organiczne, aminokwasy, trójterpeny, witaminy C i E, cholina, rozpuszczalna w wodzie krzemionka i inne sole mineralne. Wszystkie te substancje są niezwykle cenne w leczeniu i profilaktyce chorób nerek, moczowodów (fasola ma działanie moczopędne), skazie moczanowej i reumatyzmie. Stosuje się ją leczniczo w cukrzycy w początkowym okresie jej występowania lub pomocniczo przy cukrzycy zaawansowanej.

Siostrę fasoli i grochu, czyli i soczewicę doceniono w "kuchni" znacznie wcześniej. Wzmianki o tych nasionach można znaleźć w zapiskach z czasów chaldejskich i egipskich. Prawdopodobnie soczewica na początku uprawiana była tylko na Bliskim Wschodzie, a dopiero później docenili ją mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego. Europejskie klimaty nie urzekły jednak tej rośliny, która obecnie uprawiana jest najczęściej w Indiach, Bangladeszu, Egipcie i USA. Soczewica, jak każda roślina ze strączkowych zawiera znaczne ilości łatwo przyswajalnego białka i węglowodany. W kuchni wykorzystywane są jednak przede wszystkim mielone nasiona w postaci mączki stosowanej w diecie dla bezglutenowców.

Soja swoje korzenie ma w Chinach i uprawiana jest tam od ponad 4 tys. lat. W tym najbardziej zaludnionym regionie soja była niczym "manna z nieba" dla wygłodniałych mieszkańców. Roślina ta oprócz odpowiednich warunków atmosferycznych nie ma szczególnych wymagań uprawnych. Daje za to nasiona niezwykle bogate w białko (40%), nienasycone kw. tłuszczowe (18%) i węglowodany (24%). Niedojrzałe nasiona spożywa się jako surówkę, dojrzałe wymagają obróbki termicznej lub tak jak soczewica przerabiane są na wartościową mąkę dodawaną do potraw i wypieków. Z białka soi, poddanego fermentacji, otrzymuje się roślinny ser znany jako miso lub tofu. Białkowe preparaty sojowe dodaje się do różnych przetworów, konserw, wędlin by podnieść ich wartość odżywczą.

W ostatnich latach dietetycy podkreślają konieczność spożywania nasion strączkowych z powodu zawartości w nich różnych, istotnych w trawieniu frakcji błonnika pokarmowego i innych substancji stanowiących antidotum na cywilizacyjne skażenia pokarmów i środowiska. Substancje te przeciwdziałają powstawaniu chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza chorób nowotworowych. Szczególnie korzystne działanie przypisuje się zawartym w soji izoflawonoidom- genistynie i daidzeinie oraz saponinom hamującym rozwój komórek nowotworowych.Temat: Moje cialo i organizm
Zapalenie pęcherza moczowego

"Hej, mam problem.. otóż od paru dni boli mnie pęcherz przy oddawaniu moczu SadI dzisiaj jak mi się chce do toalety to już mnie boli bardzo:( I od wczoraj jeszcze boli mnie w boku po lewo taki ostry kłujący ból.. nie mogę się zginać, ale to inaczej niż kolka. Pomóżcie mi:(~Ola"

Olu...
Łatwo ulegamy modzie i bez względu na to nosimy spodnie biodrówki czy krótkie kurteczki. A właśnie przechłodzenie to najczęstsza przyczyna zapalenia pęcherza. Pobolewanie w dole brzucha, bieganie do toalety co15 minut i nieznośne pieczenie, kiedy siadamy na sedesie. Dlaczego właśnie panie dotyka ten problem? Winna jest tu anatomia. Cewka moczowa kobiety jest krótsza i szersza niż mężczyzny. Nic więc dziwnego, że chorobotwórcze drobnoustroje (np. bakterie, drożdżaki czy chlamydie),które występują w intymnych miejscach, szybko docierają do pęcherza. I chociaż jego infekcje bywają dokuczliwe, to skutecznie można sobie pomóc domowymi metodami:

* Pij dużo płynów. Nie mniej niż 3 l dziennie. W ten sposób łatwiej zapobiegniesz dalszemu rozwojowi infekcji. Przez pierwsze dni co godzinę wypijaj szklankę przegotowanej wody (możesz do niej dodać sok z połówki cytryny). Jeśli nie lubisz kwaśnych płynów,łykaj witaminę C (nie więcej niż 10 tabletek po 200 mg na dobę).
* Rób nasiadówki. Czasami wystarczy już cieplejsza niż zazwyczaj kąpiel rano i wieczorem. Możesz też do niej dodać napar z ziół (wymieszaj po łyżce kwiatu rumianku, ziela nawłoci i krwawnika oraz liści szałwii, zalej litrem wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut). Po przecedzeniu wlej do wanny i dolej tyle gorącej wody, by – kiedy usiądziesz – sięgała ci tylko do talii. Taka nasiadówka powinna trwać 15–20 minut. Przeciwzapalnie i rozkurczowo działają też ziołowe parówki. Możesz je przygotować z kilku ziół(takich jak do nasiadówek). Po odcedzeniu napar wlej do małej miski z gorącą wodą. Najpierw kucnij nad nią (potem możesz usiąść) i od talii przykryj się ręcznikiem. Na taką kąpiel parową zarezerwuj sobie ok. 20minut. Zarówno do nasiadówek, jak i parówek stosuje się też gotowe mieszanki, dostępne w aptece (Femonisept, Vagolavit, Vagosan).
* Rozgrzewaj się. Nie wystarczy otulić się puchową kołdrą. Aby rzeczywiście szybko poczuć ulgę, przyłóż ciepły okład na podbrzusze oraz, jeśli będzie to możliwe, równocześnie drugi na dolną część pleców. Użyj do tego poduszek elektrycznych lub termoforów.
* Sięgnij po zioła. W ciągu dnia staraj się wypić nawet do 1,5 l specjalnych ziołowych herbatek, które działają moczopędnie i łagodzą objawy zapalenia. Mogą to być gotowe mieszanki(Urovit, Urosan, Nefrobonisan) albo napary z wybranego ziela, np.nawłoci, skrzypu, pokrzywy, bratka czy mniszka. Łyżkę ziół (lub ekspresową herbatkę) zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem przez 15 minut. Podrażniony pęcherz ukoisz, pijąc wyciąg z brzozy,pokrzywy, mniszka albo jeżówki. Takie preparaty również kupisz w aptece.
* Zaufaj żurawinie. Zakwasza mocz i zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii. Sok czy konfitury nie wystarczą.Lecznicze właściwości mają dostępne bez recepty preparaty z wyciągiem z żurawiny (Uretin, Urinal).
* Wypróbuj ziołomiody. Pszczoły robią je z podawanych im specjalnych pożywek na bazie soków z roślin. Na zapalenie pęcherza apiterapeuci polecają ziołomiód: pokrzywowy, rumiankowy i z soku brzozowego. Trzeba jeść po łyżeczce 3 razy dziennie.
* Zażywaj leki ziołowe. W aptece bez recepty kupisz Urosept, Nefrobonisol, Urogran lub Fitolizynę (działają one odkażająco i moczopędnie)

Po poradę do lekarza

Jest niezbędna, jeśli infekcja pęcherza nie przechodzi po czterech dniach lub masz podwyższoną temperaturę. Wówczas konieczne będzie badanie ogólne moczu. W wypadku zakażenia mogą pojawić się w nim białko, a także białe i czerwone krwinki. Często dodatkowo wykonuje się posiew moczu z antybiogramem, bo jego wynik pozwala lekarzowi dobrać odpowiednie leczenie. Z reguły przy zakażeniu bakteryjnym przepisuje się Furagin, ale bywa też, że trzeba zażywać antybiotyki lub sulfonamidy. O skierowanie do urologa powinnaś poprosić lekarza rodzinnego, jeśli infekcje pęcherza zdarzają się częściej niż cztery razy w roku. Przyczyną może być rozwijająca się choroba, np. kamica.Poza analizą moczu będziesz musiała wówczas wykonać USG nerek i pęcherza moczowego.

Niekiedy potrzebna bywa urografia. To badanie radiologiczne z kontrastem, które dokładnie pokazuje, co dzieje się w drogach moczowych. Dopiero na podstawie wszystkich wyników możliwe będzie postawienie prawidłowej diagnozy. Pamiętaj, by nie leczyć się na własną rękę, jeśli oprócz objawów zapalenia pęcherza masz gorączkę (powyżej38°C), dreszcze, wymioty i bóle w okolicy nerek. Jak najszybciej zgłoś się do internisty, gdy w moczu zauważysz krew i ropną wydzielinę. A jeśli spodziewasz się dziecka, powinnaś zgłosić się do ginekologa już przy pierwszych symptomach infekcji.

Anque.Temat: migdałecznik morski...- co wy na to?
Może ktoś coś tu znajdzie sklepy zielarskie w Warszawie :
Herbapol Trading" Sp. z o.o. Aders biura - ul.Parandowskiego 37 tel.:33 02 35

"Herbapol Trading" Sp. z o.o. Adres sklepu nr 2 ul. Krakowskie Przedmieście 1 tel.: 826 65 95

"Herbapol Trading" Sp. z o.o. Adres sklepu nr 3 "Ziołowy" ul. Marszałkowska 28 tel.:621 31 38

"Herbapol Trading' Sp. z o.o. Adres sklepu nr 5 "Zielarski" ul. Rembielińska 12 tel.:674 8847

"Herbapol Trading' Sp. z o.o. adres - "Wzorcowy Sklep Zielarski" ul. Złota 3 826 29 72

"Herbapol Trading" Sp. z o.o. Adres: "Wzorcowy Sklep Zielarski" ul. Meander 2a tel.: 64840 18

"Herbs-Tex" Adres - "Sklep Zielarski" ul. Rechniewskiego 9a tel.: 671 40 76

"Hibiscus" Adres sklepu Grójecka 77 tel.:823 04 23

"Honey Market" Mirosława Woszczyńska Adres sklepu - pl. Konstytucji 3 tel.: 62906 29

"Inter Aspol" Sp. z o.o. Adres sklepu ul. Kwiatkowskiego 6/58 tel.: 672 23 29

"Apteka Prywatna" - Janowicz Alina; Szczerbińska Agnieszką Adres - Rzymowskiego 32 tel.: 433033

"Handel Detaliczny Ziołami i Preparatami Ziołowymi" Lena Kobus-Łukasiak Adres: Krasnobrodzka 9/11 tel.: 51 39 86

"Kolanchoe" sklep zioła Adres: Boleslawa Chrobrego 39

"Molino-Trio" S.C. sklep zielarski Adres ul. Obozowa 95 tel.: 36 23 11

"Natura" - Małgorzata Akacka Adres ul. Wolska 84/86 tel.: 632 32 43

"Natura" S.C. sklep z artykułami ziołopochodnymi Adres: ul. Młynarska 13 tel: 632 80 64

"Natura" sklep zielarski Adres ul.: Senatorska 22 tel.: 827 20 35

"Zielarnia" Ołdakowski G. i S-ka Adres: Żurawia 1a tel.: 628 37 92

"Zielarnia" Ołdakowski G. i S-ka Adres - pl. Trzech Krzyży 3/5 tel.: 628 37 92

"Orgil" Sp. z o.o. Adres - Al. Niepodległości 120 m.1 tel.: 49 25 67

"Panfit" Hurtownia Zielarska Tadeusz Kopeć Adres - ul. Goławska 9 tel.: 81040 59

"Artykuły Przemysłowe i Zielarskie" - Przybysz Lech Adres - ul. Tarnowiecka 33 tel.: 673 00 59

ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA ZIELARSKIEGO S.C. Preparaty ziołowe jednoskładnikowe Herbaty ziołowe typu fix Lecznicze mieszanki ziołowe Herbatki owocowo-ziołowe Adres - Czereśniowa 156 tel. 863 96 28 telefax 863 S6 38 tel. kom. 090 270 676,

"Sklep zielarski" Wrońska Daniela, Bystry Bożena Adres - ul. Targowa 4l tel.: 6199678

"Zdrowie" sklep ziołowy - Bohdan Bujnicki Robert Utrata Adres - ul. Targowa 63 tel.: 6192513

"Zielarnia" S.C. Adres - ul. Umińskiego 6 Tel.: 6720617

"Zioła" - T. Piskorski Adres: ul. Czerwonego Krzyża 2 Tel.: 6220333

ROUMPEX SA ZIOŁA, NASIONA i inne artykuły rolno-spożywcze produkcja, przetwórstwo, handel Adres - 00-613 Warszawa; ul. Chałubińskiego 8 tel.: 830 06 45 tel. 30 18 68 fax: 30 18 67

"Sante" S.C. Adres - ul. Przydrożna 1 tel.: 11 50 37

Sklep "Zielarsko-medyczny" - Jolanta Sikorska Adres - ul. Jórskiego 14 tel.: 6784527

"Sklep zielarski" Adres - ul. Słowackiego 25 tel.: 33 75 42

"Sklep zielarsko-drogeryjny" Adres - ul. Kulczyńskiego 9

"Sklep zielarako-medyczny" Adres - al. Stanów Zjednoczonych tel.: 810 2895

"U źródełka" - Ewa Płusa Adres - pl. Konstytucji 4 tel.: 621 55 37

"Un & Una" Adres - ul. Śliska 3 tel.: 65223 03

"Valuer-A" S.C. - Jerzy Rdzanek, Tadeusz Walenda Adres - ul. Warneńska 6 tel.: 651 97 78

"Vita - Dar" Adrers - ul. Drzeworytników 59a tel.: 6651955

"Ziołolecznictwo, Fytoterapia Ojców Bonifratrów" Adres - ul. Sapieżńska 5a tel.: 635 77 16

"Ziołolecznictwo Ojców Bonifratrów" Adres - ul. Sapieżyńska 3 tel.: 635 64 67

"Ziołolecznictwo" sklep - Jan Zaręba Adres - ul. Powstańców Śląskich 18c tel.:664 14 95

"Ziołowit" - Zofia Marczak-Piotrkowska Adres - Al. Jerozolimskie 144 -----------------------------

"Ziółko" S.C. sklep zielarsko-drogeryjny Adres - ul. Koszykowa 63

Strona 1 z 2 • Zostało znalezionych 46 postów • 1, 2


 Menu
 : Strona Główna
 : Preparat do mycia silnika
 : preparat Inneov sońce
 : preparat na twarde odciski
 : preparaty na wypadające włosy
 : preparaty wybielające zęby
 : preparaty ziołowe na wrzody
 : Preparat Evra
 : preparat krzemu
 : Preparaty antynikotynowe
 : preparaty dla gołębi jaki dobrac zamek drzwi ar 155
szablon prezydenci rosji
jak podlaczyc wtyczke od przyczepy
ogródki działkowe wrocław spis
argumenty przeciw posiadaniu broni
awf na podkarpaciu
Pokój do wynajęcia
mixed martial arts events
emerytalne odszkodowanie pośmiertne z zusu
stoły komputerowe
index 272
Link
 . : : .
Powered by Wordpress | Designed by Elegant WPT